Nasze łowiska

Poniżej znajdziesz wykaz łowisk. Ale miło mi będzie gdy wcześniej przeczytasz kilka poniższych zdań.

Szanowni Wędkarze
Postanowiłem napisać ten tekst aby wyjaśnić nieporozumienia oraz dostarczyć Wam pewnych informacji.
Obwody rybackie użytkowane są na podstawie umowy zawartej z RZGW. Umowa ta obliguje użytkownika obwodu rybackiego do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej.
Na czym polega tzw. racjonalna gospodarka rybacka?
Gospodarka ta polega na zarybianiu zgodnie z operatem rybackim, na ochronie wód przed kłusownictwem i nieuczciwymi wędkarzami, na odłowach gospodarczych ryb oraz na płaceniu czynszu za każdy ha wody. To oczywiście tylko część obowiązków.
Wszystkie wody śródlądowe w Polsce produkują łącznie tyle ryb, że dla każdego polaka przypada około 40 dag ryby. I co, zaskoczony?
Niektórzy wędkarze twierdzą, że wszystkie ryby powinny być łowione tylko przez wędkarzy, a rybacy nie mają prawa prowadzić odłowów.
Pani Janina Kowalska ma 72 lata, ma zwyrodnienie stawów, cukrzycę i problemy z układem krążenia. Nigdy nie wędkowała i nigdy nie będzie wędkować. Chciałaby jednak zjeść kawałek taniej i świeżej rybki. Zjadłaby płotkę albo leszcza, a nawet może kawałek szczupaka.
Właśnie między innymi po to są rybacy aby Pani Janina mogła sobie kupić tą rybkę. Pani Janina choć nie wędkuje ma prawa, ma równe prawo dostępu do dóbr jakie dają nam nasze polskie piękne jeziora.
Moje gospodarstwo rybackie łowi stosunkowo mało ryb. W porównaniu do innych gospodarstw mam mniejsze odłowy z ha o około 25%.
Dlaczego? – ponieważ odłowy są nieopłacalne. Jednak jestem zmuszony je prowadzić z powyższego powodu jak i z powodu konieczności regulacji pogłowia poszczególnych gatunków ryb.
Prowadzimy również odłowy tarlaków. Niektórzy wędkarze są tym faktem bardzo zbulwersowani. Nasze gospodarstwo wypłaci dla nich wysoką nagrodę pieniężną jeśli powiedzą nam jak produkować wylęg z ziaren piasku, a nie ikry ryb.
Obecnie materiał zarybieniowy produkowany jest w dwóch własnych wylęgarniach oraz dzięki uprzejmości kolegów rybaków w wylęgarni w Mrągowie. Część ikry inkubowane jest w ośrodku Uniwersytetu w Olsztynie.
Wiosną 2013 roku ruszyła nasza bardzo nowoczesna wylęgarnia w Sterławkach Małych. Jednorazowo będzie mogła przyjąć 1500 litrów ikry. Powstanie możliwość utrzymania stada tarłowego siei i nie będzie konieczności corocznego odławiania tarlaków.
Zmierzamy również do tego aby w przyszłości dysponować stadem tarłowym sandacza i zrezygnować z odłowów tarlaka tego gatunku.
Miałem jeszcze pisać o pladze kormoranów, które zjadają wielokrotność tego co łowią wędkarze i rybacy razem. Miałem pisać o wędkarzach łowiących niewymiarowe ryby, o przekraczaniu przez nich limitów, o tym, że wędkarstwo jest sportem, a nie metodą na zdobycie mięsa, o kłusownikach i setce innych problemów. Miałem pisać, ale zamiast tego pragnę serdecznie pozdrowić wszystkich wędkarzy. Pogody ducha i dużo zdrówka :)
Bogusław Wyszyński
właściciel gospodarstwa.

Jezioro Bęskie
Województwo: warmińsko- mazurskie
Powiat: olsztyński
Gmina: Kolno
Najbliższe miejscowości: Bęsia
Jezioro ma powierzchnię 55,1 ha i maksymalną głębokość 8 m.
Ze względu na klasyfikację rybacką jezioro należy do jezior linowo - szczupakowych.
W jeziorze obok linów i szczupaków występują też leszcze, okonie, karasie i płotki. Dno prawie całkowicie zarośnięte (wywłócznik, rogatek, grzybień biały, grążel żółty). Nad jeziorem znajduje się ośrodek wypoczynkowy.

Jezioro Blanki
województwo: warmińsko-mazurskie
powiat: lidzbarski
gmina: Lidzbark Warmiński
najbliższa miejscowość: Blanki, Potryty, Suryty
Jezioro sandaczowe o powierzchni 450 ha. Po zredukowaniu odłowów gospodarczych i dużym letnim zarybianiu pojawił się dość licznie sandacz oraz okoń. Zbiornik długi na ponad 7 km i szeroki prawie na 1,5 km. Mała wyspa w pn-zach części jeziora o powierzchni poniżej 0,5 ha i mocno zarośnięta roślinnością przybrzeżną. W południowowschodnim końcu jeziora wpływa, a w północnej części jeziora wypływa rzeka Symsarna stanowiąca połączenie z jeziorem Symsar i będąca największym odpływem jeziora. Ponadto istnieją jeszcze niewielkie 4 odpływy i 9 dopływów. Dojechać można jadąc z Dobrego Miasta, kierując się do Jezioran, a następnie do Radostowa, gdzie skręcamy w polną drogę prowadzącą do Suryt. Przed Surytami po prawej stronie drogi widać Jez. Blanki.

Jezioro Dadaj
województwo: warmińsko-mazurskie
powiat: olsztyński
gmina: Biskupiec
najbliższe miejscowośi: Wilimy, Droszewo, Najdymowo, Rukławki,
Kojtryny, Ramsowo
Jezioro o powierzchni blisko 1000 ha. Dojechać można z wielu kierunków. 15 wysp i wysepek, z których największa - Ostrów liczy 10 ha powierzchni. Od południa wcina się duży półwysep z dwoma cyplami (na jednym z nich grodzisko staropruskie). Dopływy: struga z jeziora Tejstymy oraz rzeka Dymer z jeziora Kraksy i jeziora Rzeckiego. Dno piaszczysto -żwirowe, w zatokach muliste. Nierównomierna budowa dna, w części północnej - basen główny wraz z zatoką, w części południowej - rynna. Licznie występują tu: szczupak, okoń, sandacz, leszcz, płoć i sielawa. Urozmaicona linia brzegowa, zróżnicowana wysokość brzegów. Od zachodu brzegi zalesione. Duże, piękne i malownicze jezioro, a dzięki licznym ośrodkom istnieje możliwość zakwaterowania, wypożyczenia łodzi itp. Jest jeziorem zasobnym w różne gatunki ryb, ale trzeba poznać ten zbiornik by złowić duże okazy. Za to nie ma najmniejszego problemu aby nawet ci mało doświadczeni i mniej wymagający wędkarze złowili coś mniej okazałego na patelnię.

Jezioro Dejguny i Dejgunek

województwo: warmińsko- mazurskie
powiat: giżycki
gmina: Giżycko
najbliższe miejscowości: Sterławki Wielkie, Bogacko, Grzybowo, Kronowo
Niezwykle czyste jezioro Dejguny ma powierzchnię 765,3 ha, a jezioro Dejgunek 43 ha. Jezioro Dejguny zaliczane jest do zbiorników sielawowych. Maksymalna jego głębokość wynosi 49 m, natomiast średnia 12 m. Maksymalna głębokość jeziora Dejgunek wynosi 16 m, analogicznie średnia 5 m. Zbiorniki o rozwiniętej linii brzegowej, z jedną zadrzewioną wyspą o powierzchni 3,80 ha. Rzeźba dna urozmaicona z wieloma głęboczkami.
Obrzeża zróżnicowane – w części południowej przeważnie płaskie, a w północnej wysokie, miejscami strome. Jeziora otaczają pola i łąki, w części porastają niewielkie kompleksy leśne.
Na tych zbiornikach wodnych obowiązuje strefa ciszy można pływać przy użyciu wioseł lub silnika elektrycznego. Można zakwaterować się w Sterławkach Wielkich, Kronowie, Bogacku i Grzybowie. Szczerze polecamy te jeziora dla wędkarzy pragnących złowić wyjątkowego szczupaka. Każdego sezonu padają rekordowe okazy tego drapieżnika. Jednak łowione są one przeważnie na dużych głębokościach w strefie występowania sielawy. Jeden ze złowionych szczupaków latem 2007 roku miał w żołądku 1,8 kg sielawy tj. 22 sztuki.

Jezioro Kraksy Duże i Kraksy Małe
województwo: warmińsko- mazurskie
powiat: olsztyński
gmina: Biskupiec
najbliższe miejscowości: Biskupiec
Jezioro o powierzchni 45 ha. Dobrze dostępne od południowej strony. Jezioro szczupakowo - linowe. Dojechać można szosą z Olsztyna do Biskupca - główną drogą. Po przejechaniu Marcinkowa, przejeżdżamy przez rzekę Dymer i już możemy wypatrywać po lewej stronie szosy południowe brzegi jeziora. Na północnym brzegu znajduje się naturalny półwysep. Z biegiem czasu usypano groblę łączącą ten półwysep z przeciwległym brzegiem ... no i tak powstało jez. Kraksy Małe. W północnej części wypływa rz. Dymer, a na zachodzie uchodzi do jeziora Dadaj.

Jezioro Mosąg
województwo: warmińsko- mazurskie
powiat: olsztyński
gmina: Dywity
najbliższe miejscowości: Brąswałd, Barkweda, Kajny
Jezioro o powierzchni 53 ha i głębokości do 12 m. Otoczone praktycznie z każdej strony lasem. Dno muliste. Dostępność dość trudna. Ciche i malownicze miejsce. Wiosną i jesienią bardzo rybne jezioro w którym występują prawie wszystkie gatunki ryb rzecznych i jeziorowych między innymi okoń, sandacz, szczupak, sum, boleń, jaź.
Szczególnie polecany akwen.


Jezioro Orzołek
województwo: warmińsko- mazurskie
powiat: olsztyński
gmina: Dywity
najbliższe miejscowości: Barkweda, Brąswałd
Jezioro poniżej j. Mosąg o powierzchni 9 ha. Cenione przez wędkarzy z powodu licznie występującego sandacza i szczupaka.


Jezioro Stryjewskie
województwo: warmińsko- mazurskie
powiat: olsztyński
gmina: Biskupiec
najbliższe miejscowości: Stryjewo, Węgój
Stosunkowo płytkie jezioro (6,2 m) o powierzchni 68 ha. Brzegi na północy wysokie, strome, na południu łagodne, porośnięte pasem oczeretów (trzcina, sitowie, strzałka). Jedna wyspa o pow. 0,5 ha, połączenie z jeziorem Węgój. Jezioro typowo sandaczowe. Wędkarze łowią okazy o wadze 8 – 9 kg dodatkowo w kilku zatokach piękne okazy lina.

Jezioro Symsar (Kłębowo)
województwo: warmińsko-mazurskie
powiat: lidzbarski
gmina: Kiwity
najbliższa miejscowość: Czarny Kierz, Lidzbark Warmiński, Klutajny
Jezioro linowo szczupakowe ale też liczny sandacz. Powierzchni 141 ha, objęte strefą ciszy.
Okolica bardzo piękna i malownicza.

Jezioro Tejstymy (Biesowo)
województwo: warmińsko- mazurskie
powiat: olsztyński
gmina: Biskupiec
najbliższe miejscowości: Biesowo, Biesówek
Jezioro o powierzchni 200 ha. Ryby – szczupak, węgorz, sielawa, lin, płoć i leszcz. Dno bardzo zróżnicowane z licznymi głęboczkami. Dobra dostępność brzegów. Na jeziorze znajduje się piękna zalesiona wyspa o powierzchni 1,2 ha. Ze złowieniem okonia nie ma żadnego problemu. Zdarzają się wyjątkowe okazy tego drapieżnika. Jedno z najczyściejszych jezior o niezwykłej przejrzystości wody. Obowiązuje strefa ciszy, a więc pływać można przy pomocy mięśni lub silnika elektrycznego. Można wygodnie zwodować w wielu miejscach np. na plaży sołeckiej w Biesówku.

Jezioro Węgój
województwo: warmińsko- mazurskie
powiat: olsztyński
gmina: Biskupiec
najbliższe miejscowości: Węgój, Stryjewskie
Jezioro o powierzchni 54 ha połączone jest z jeziorem Stryjewskim. Nad jeziorem leży wieś Węgój w 1/3 długości linii brzegowej.

Jezioro Wadąg
województwo: warmińsko- mazurskie
powiat: olsztyński
gmina: Dywity
najbliższe miejscowości: Barczewko, Myki, Słupy, Szypry
Jezioro o powierzchni 497 ha i głębokości maksymalnej 36 m. Jedno z najpiękniejszych jezior Warmii i Mazur. Pod względem wędkarskim jezioro bardzo ciekawe. Licznie występują tam piękne okazy sandacza i szczupaka. Jest bardzo dużo leszcza, płoci i w ukrytych zatoczkach lina.




SPIS OBWODÓW RYBACKICH BĘDĄCYCH W UŻYTKOWANIU GR-W OLSZTYN



OBWÓD RYBACKI
JEZIORA BĘSKIE
W ZLEWNI RZEKI ŁYNA NR 57


Obwód rybacki obejmuje wody jeziora Bęskie (Bęsia) wraz z wodami dopływu. Obwód znajduje się w gminie Kolno.

OBWÓD RYBACKI
JEZIORA DADAJ
W ZLEWNI RZEKI ŁYNA NR 31


Obwód rybacki obejmuje wody:
a) jeziora Tejstymy (Biesowo),
wraz z wodami dopływów i odpływu strugą Biesówka do jeziora Dadaj,
b) jeziora Stryjewskie,
wraz z wodami odpływu do jeziora Węgój,
c) jeziora Węgój,
wraz z wodami odpływu Strugą Czerwonka i jej dopływów do
ujścia Strugi do jeziora Dadaj,
d) rzeki Bredynka na odcinku od miejscowości Bredynki do
cieku - Kanał Dymer (Dymerski),
e) Kanału Dymerskiego do jeziora Kraksy Duże,
f) jeziora Kraksy Duże,
g) jeziora Kraksy Małe,
wraz z wodami odpływu rzeką Dymer na odcinku do jeziora Dadaj,
h) jeziora Dadaj,
wraz z wodami odpływu rzeką Dadaj na odcinku do jazu piątrzącego młyna w Klimkowie. Obwód znajduje się w gminie Biskupiec.

OBWÓD RYBACKI
JEZIORA WADĄG
W ZLEWNI RZEKI ŁYNA NR 41


Obwód rybacki obejmuje wody:
a) jeziora Wadąg,
b) rzeki Pisa na odcinku od przepustu pod drogą
Barczewko - Łęgajny do ujścia do jeziora Wadąg,
c) rzeki Wadąg ze starorzeczami na odcinku od wypływu z jeziora Wadąg do jazu piętrzącego elektrowni w miejscowości Wadąg, wraz z wodami dopływów. Obwód znajduje się w gminie Barczewo.

OBWÓD RYBACKI
JEZIORA BLANKI
W ZLEWNI RZEKI ŁYNA NR 52


Obwód rybacki obejmuje wody:
a) rzeki Symsarna na odcinku od jazu piętrzącego
w Jezioranach do mostu na drodze Klutajny – Kłębowo,
b) jeziora Blanki,
c) jeziora Symsar,
wraz z wodami dopływów ww. jezior. Obwód znajduje się w gminach: Lidzbark Warmiński i Jeziorany.

OBWÓD RYBACKI
JEZIORA DEJGUNY
W ZLEWNI RZEKI PISA NR 6


Obwód rybacki obejmuje wody:
a) jeziora Dejguny,
b) jeziora Dejgunek,
wraz z wodami cieku łączącego ww. jeziora i odpływu do jeziora Tajty na odcinku do osi podłużnej mostu na drodze Giżycko-Sterławki Małe. Obwód znajduje się w gminie Giżycko.

OBWÓD RYBACKI
JEZIORA MOSĄG
W ZLEWNI RZEKI  ŁYNA NR 46


Obwód rybacki obejmuje wody:
a) jeziora Mosąg,
b) jeziora Orzołek,
c) rzeki Łyna (nowe koryto) na odcinku od jazu piętrzącego elektrowni w miejscowości Brąswałd do połączenia ze starym korytem rzeki Łyna.
Obwód znajduje się w gminie Dywity.